Ile kosztuje detektyw?

Sprawdź, za co płacisz detektywowi.

Polacy coraz chętniej korzystają z usług prywatnych detektywów. Ich doświadczenie jest różnorodne: na rynku jest dużo młodych specjalistów, ale też osoby będące w zawodzie od lat. Czy wiesz, ile zapłacisz za usługi wykwalifikowanego detektywa z prawdziwego zdarzenia?

 

Ile kosztuje detektyw?

 

Prywatni detektywi mogą być niezastąpieni w przypadku wielu spraw, których sami nie moglibyśmy rozwikłać. Pomagają w rozwodach, udowadnianiu zdrad małżonka, poszukiwaniu osób zaginionych czy odzyskiwaniu mienia. Trudno jednak mieć do każdego pełne zaufanie biorąc pod uwagę rozbieżności w wykształceniu i kwalifikacjach. Dodatkowym, ważnym aspektem jest opłata za pracę prywatnego detektywa. 

 

Od czego zależy cennik u prywatnego detektywa?

 

Kaliber zleconej sprawy. Usługi które oferują specjaliści są szerokie i koszt, jaki ponosi zleceniodawca zależy od rodzaju sprawy. Te mniej skomplikowane lub wymagające od specjalisty niewielkiego nakładu czasu z pewnością będą inaczej wyceniane niż długotrwałe, ciągnące się miesiącami śledztwa. Niektóre agencje rozliczają się za każdą godzinę pracy – jest to sposób na rozliczanie zleceń krótkich. Sprawy, które są długotrwałe i mogą zając nawet kilka miesięcy są rozliczane inaczej. Możliwe są więc zlecenia zarówno kosztujące kilkaset złotych, jak i te, które będą nas kosztować wiele tysięcy.

 

Liczba zaangażowanych osób i koszty dodatkowe. Koszt usług detektywistycznych jest również związany z liczbą osób, które muszą być zaangażowane w sprawę. Jeśli mamy do czynienia ze zleceniem, w którym praca jednego specjalisty nie wystarczy, to musimy się liczyć ze zwiększeniem budżetu. Dodatkowo przygotujmy się na pokrycie kosztów paliwa i noclegów, jeśli konieczne będzie ich wykupienie i pozostanie w miejscu śledztwa.

 

Opinia w środowisku i popularność agencji detektywistycznej. Tak jak w każdej branży, za wiedzę profesjonalisty i speca w danej dziedzinie zapłacisz więcej. Warto się jednak zastanowić (zwłaszcza w przypadku rozliczenia godzinowego) czy warto godzić się na współpracę z niedoświadczonym detektywem tylko w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Nie jest to często opłacalne (zwłaszcza w przypadku rozliczenia godzinowego) – sprawa tego typu może się niepotrzebnie przedłużać, a my będziemy tracić pieniądze. Wybierając osobę z dużą wiedzą mamy większą pewność, że sprawa się powiedzie, a nasze oczekiwanie na wynik śledztwa będzie krótsze. Porównując stawki warto pamiętać o opiniach klientów. To ważna przesłanka, która może świadczyć o skuteczności wybranego przez nas człowieka.

Licencje i pozwolenia. Chcesz, żeby sprawa którą zlecasz zakończyła się pozytywnie? Potrzebujesz dowodu w sądzie, opartego na śledztwie? Nie lekceważ wagi licencji detektywistycznej i odpowiednich pozwoleń. Korzystając z usług osoby bez odpowiednich dokumentów nie masz żadnej gwarancji powodzenia śledztwa, a późniejsze wykorzystanie zdobytych dowodów będzie niezgodne z prawem. Zawsze pytaj o wpis do działalności i ubezpieczenie OC – powinien je mieć każdy detektyw, ponieważ jest to praca obarczona dużym ryzykiem.